Mycie elewacji. Jak myć elewację?

Choć pozornie czyszczenie elewacji nie wydaje się być skomplikowanym zajęciem wymaga odpowiedniego podejścia oraz fachowej wiedzy i doświadczenia osoby lub firmy czyszczącej elewację.

Generalnie elewacja praktycznie każdego budynku nie wymaga stosowania gruntowanego czyszczenia czy też renowacji co rok. W zupełności wystarczy czyścić całą elewację budynku co kilka lat. Istotne jest jednak odpowiednie dopasowanie narzędzi oraz techniki czyszczenia do rodzaju zabrudzenia.

Dlaczego należy czyścić elewację?

Pomijając względy estetyczne  –

Czyszczenie elewacji praktycznie każdego budynku jest bardzo istotne ze względu na kilka czynników. Do elewacji wraz z upływem czasu przyklejają i osadzają się różnego rodzaju zabrudzenia. Częstotliwość czyszczenia elewacji każdego budynku jest przede wszystkim uzależniona od jego położenia. Bardziej zanieczyszczone będą budynki położone przy ruchliwej ulicy czy też w centrum miasta w pobliżu zakładów produkcyjnych. Z drugiej strony domy i budynki położone w pobliżu lasów również narażone są na zanieczyszczenia w postaci zielonych nalotów. Składają się one z mchów i glonów oraz porostów, które osadzają się ze względu na dużą wilgotność powietrza.

Czyszczenie elewacji w regularnych odstępach czasu jest istotne z tego względu by nie dopuścić do niszczenia się materiału, z jakiego jest wykonana elewacja. Im dłużej odwleka się decyzję o czyszczeniu elewacji tym staje się ona bardziej krucha, czy też szybciej niszczeje i nie wygląda atrakcyjnie z zewnątrz.

W jaki sposób czyścić elewację budynku?

Sposób oraz środki przeznaczone do czyszczenia elewacji są uzależnione przede wszystkim od tego jaki rodzaj elewacji ma zostać oczyszczony. W zależności od rodzaju budynku można wyróżnić:

Mycie elewacji bloku z wielkiej płyty z szarymi zabrudzeniami

Tego typu elewacje są pokryte tynkiem cienkowarstwowym, na którym osadza się kurz oraz sadza. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zlecenie czyszczenia profesjonalnej firmie czyszczącej elewację  strumieniem gorącej wody pod ciśnieniem;

Zielony nalot na budynkach jednorodzinnych – usuwanie poprzez mycie ciśnieniowe

Najczęściej pojawia się on na budynkach wolnostojących wokół lasów, gdzie jest podwyższona wilgotność powietrza, ale również budynkach zlokalizowanych w innych miejscach, głównie na elewacjach północnych i północno-zachodnich. W tej sytuacji najbardziej skuteczne będzie stosowanie preparatów usuwających tego typu zabrudzenia tzw. preparaty biobójcze. Istotna jest również regularność czyszczenia tego rodzaju elewacji (elewacja, na której osiądzie grzyb, pleśń lub mech sprawia iż np. drewno butwieje, oraz powstają narośla i pajęczyny).

Czyszczenie elewacji ceglanej

Przy elewacji z cegły (klinkieru) konieczne może być czyszczenie na sucho tj. poprzez piaskowanie. W tym wypadku niezbędne może się okazać skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej elewację, gdyż konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia z mieszanka wody lub powietrza i piasku kwarcowego lub szklanego.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart